obraz

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej zyskuje na popularnośći jak również drweniane podłogi. Jednak nie wszystkie podłogi nadają się do stosowania tego typu ogrzewania. Producenci podłóg drewnianych z regóły określaja ten parametr.

Najważniejsze jest, aby upewnić się, że dana podłoga spełnia te wymogi. Im cieńszy materiał podłogowy i im większa gęstość, tym krótszy czas nagrzewania. należy mieć również na uwadze fakt, iż miękkie drewna użyte do wykończenia podłogi mogą posiadać gorszą przewodnośc cieplną co obniży wydajność systemu grzewczego.

MAKSYMALNA GRUBOŚĆ PODŁOGI.

Choć nie ma sztywnych zasad dla grubości podłogi drewnianej jaką można wykorzystać z ogrzewaniem podłogowym, zalecana grubość podłogi drewnianej lub paneli podłogowych nie powinna być większa niż 18 mm, każdy grubszy materiał będzie utrudniać sprawne działanie systemu.

Należy zwrócić uwage na to, iż większe deski wykazują większy ruchy miedzy soba niż wąskie deski tego samego materiału. Zaleca się, stosowanie zasady grubości do szerokości. Podłoga o grubości 16mm i szerokości 160mm da współczynnik 10, jest więc idealna.  Każda podłoga jest inna i zaleca sie konsulacje z producentem w celu określenia możliwości zastosowania ogrzewania podłogowego.

Dodatkowo, maksymalna temperatura powierzchni podłogi 27 ° C nie powinna zostać przekroczona. To ograniczenie temperatury jest zabezpieczonae poprzez termostat, który kontroluje system ogrzewania. Mamy szeroką gamę termostatów, które są specjalnie zaprojektowane do użytku oraz do ochrony podłóg drewnianych.

Maksymalna temperatura podłogi oznacza pewną maksymalną moc cieplną. Przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego jako jedyne źródło ciepła,  należy dokonac obliczeń strat ciepła, aby upewnić się, że ogrzewanie podłogowe spełnia wymóg.

WARTOŚCI DOPUSZCZALNE DO SKUTECZNEGO PRZENIKANIA CIEPŁA

Wszystko ponad ogrzewaniem podłogowym, w tym podkłady, nakładki i ostatecznego wykończenia podłogi musi być w granicach określonych poniżej. Producenci podłóg drewnianych zalecają stosowanie podkładów wygłuszających które nie powinny przekraczać grubości 6 mm i powinny być przeznaczone do ogrzewania podłogowego (perforowanie).

W przypadku korzystania z podłóg drewnianych, należy zachować szczególną ostrożność w celu zapewnienia skutecznego funkcjonowania systemu i nie zalecamy instalowania systemu, jeśli poniższe limity nie są spełnione.

Dopuszczalne współczynniki związane z przenikaniem ciepła
Tog Nie więcej niż 2,5
RSI  Nie więcej niż 0,25
R-Value (US) Nie więcej niż 1,42
U-Value Nie więcej niż 4,0

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE INSTALACJI

System jest łatwy i szybki w montażu. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, aby ułatwić instalację systemu z drewnianą podłogą.

Należy pozostawić szczelinę dylatacyjną

Szczelina dylatacyjna powinna być pozostawiona wokół krawędzi pokoju, którą łatwo można ukryć przy listwie przypodłogowej. Szczeliny dylatacyjne w całym pomieszczeniu powinna być minimum 10mm, ale zalecamy sprawdzenie u producenta lub odwoływania się do ich instrukcji instalacji dla szerokości szczelin dylatacyjnych.

Zapewnij prawidłową wilgotność

Drewno jest naturalnym materiałem, który wchłania wilgoć wokół niego, co oznacza, że zawartość wody zmienia się w zależności od środowiska. Podczas układania nowej podłogi drewnianej ze zbyt dużą zawartością wilgoci w bardzo suchym domu, drewno wyschnie, co spowodowałoby kurczy i powstawanie szczelin między deskami podłogowymi. Może również dojśc do sytuacji w której podłoga odklei sie od wylewki co będzie skutkowało skrzypieniem podłogi.

Przeciwnie, podczas montażu podłóg drewnianych do domu, która była znacznie bardziej wilgotny niż  deseki podłogowe – podłoga zwiększy szerokość desek. W najgorszym przypadku, będzie to oznaczać, że powstana obrzęki na podłodze.

Dlatego też ważne jest, aby upewnić się, że podłoga ma poprawną zawartość wilgoci odpowiednią do zawartości wilgoci w środowisku gdzie ma zostac zainstalowana.

 Aklimatyzacja podłogi przed instalacją

Montarz podłogi drewnianej przy prawidłowej wilgotności jest kluczowe do posiadania pięknej i trwałej podłogi drewnianej. Biorąc pod uwagę sezonowość i zmiany wilgotności podłogi drewniane powinny mieć odpowiednią dylatacje umożliwiającą swobodne dostosowanie się do warunków wilgotnościowych o danej porze roku.

W tym celu producenci zalecają wcześniejsze zmagazynowanie podłogi na jakis czas w pomieszczeniu gdzie docelowo podłoga ma być układana w celu wyrównania różnic wilgotności. Ogrzewanie powinno w tym czasie utrzymywac stała temperaturę na poziomie 15 ° C, a temperatura powietrza pomiędzy 15-22 ° C, wilgotność względna atmosferycznym powinna wynosić od 40-60%.

Po instalacji, podłoga powinna aklimatyzować się przez co najmniej 48 godzin przed włączeniem systemu ponownie. Temperatura podłoga powinna być ograniczona do 15 ° C i wzrostać o 1 ° C na dzień, aż osiągnie pożądana temperatura podłoża. Wskazane jest, aby sprawdzić ograniczenia temperatury producenta podłogi, w zależności od pory roku. Zawsze należy sprawdzić u producenta podłóg przydatności podłóg do użytku z ogrzewaniem podłogowym. 

Odwiedź nasze strony produktowe, aby znaleźć odpowiednie produkty Twoich potrzeb.

Bezpłatna wycena Warmup’ego

Warmup oferuje szeroką gamę systemów elektrycznego ogrzewania wewnętrznego i zewnętrznego, które są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami podłóg i projektów.

Categories : Wykończenie podłogi
[ssba]