Home » Ogrzewanie Podłogowe » Przewodnik zakupowy

Przewodnik zakupowy – elektryczne ogrzewanie podłogowe

Zdajemy sobie sprawę, że czasami potrzebna jest pomoc przy wyborze systemu grzewczego. Znamy również typowe pytania, które ludzie zadają sobie, gdy myślą o ogrzewaniu podłogowym, dlatego też jeśli analizujesz który system grzewczy zainstalować w swoim domu, niniejszy przewodnik zakupowy jest właśnie dla Ciebie.

Niezależnie od tego, czy szukasz systemu ogrzewania dla całego domu, czy tylko wybranych pomieszczeń, niniejszy przewodnik wyjaśnia, w jaki sposób działa elektryczne ogrzewanie podłogowe i jak system ten zapewnia komfort, gdy robi się chłodno.

Jak działa elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe działa dzięki oporowym przewodom grzejnym zainstalowanym w wylewce lub tuż pod wykończeniem podłogi. Kabel nagrzewa się, gdy termostat wykryje spadek temperatury pomieszczenia, równomiernie i bezpiecznie ogrzewając powierzchnię podłogi i zapewniając promieniujące ciepło, które niską temperaturą i dużą powierzchnią oddziaływania ogrzewa całe pomieszczenie zapewniając równomierny rozkład temperatury na całej jego wysokości.

Dzięki promieniowaniu cieplnemu komfort odczuwany jest wcześniej i przy niższej temperaturze. Ruch powietrza jest minimalny, system utrzymuje właściwą temperaturę równomiernie w każdej część ogrzewanego pomieszczenia.

underfloor heating vs radiators

Czy elektryczne ogrzewanie podłogowe jest wystarczające do ogrzania całego pomieszczenia?

Nasze systemy grzewcze dostępne są w różnych wariantach mocy, standardowej, obniżonej dla domów niskoenergetycznych oraz pasywnych, jak również podwyższonej dla pomieszczeń o dużych stratach ciepła takich jak np. ogrody zimowe.

Wydajność cieplna systemu elektrycznego ogrzewania podłogowego musi być nieco większa, niż łączne straty ciepła w pomieszczeniu lub obszarze, który ogrzewa. Dlatego istotne jest przeprowadzenie bilansu strat ciepła, aby upewnić się, że system o założonej wydajności jest odpowiedni dla danej inwestycji. Tego typu obliczenia z reguły zawarte są są w ramach opracowania OZC będącego częścią składową projektu nowego budynku, w przypadku istniejących budynków mogą być również wykonane przez specjalistę audytora OZC. Jeśli nie jesteś pewien co do tego jakie zapotrzebowanie na ciepło ma Twój budynek, skontaktuj się z nami, a pomożemy dobrać właściwy system.

Zaleca się, by system grzewczy instalowany był na zaizolowanej termicznie podłodze. Jeśli podłoga nie jest należycie zaizolowana np. styropianem pod wylewką betonową, istnieje możliwość zastosowania specjalnych płyt izolacyjnych WIB układanych na gotowej wylewce. Płyty izolacyjne skracają czas nagrzewania podłogi i pomieszczenia, odbijając wytwarzane przez system grzewczy ciepło i zapobiegają utracie ciepła do podłoża.

floor types temperature heat output underfloor heating

Koszty zakupu i instalacji systemu elektrycznego ogrzewania podłogowego

Zależnie od przeznaczenia oraz rodzaju inwestycji, dostępne są różne warianty systemu ogrzewania podłogowego, a koszty eksploatacji zależą od strat ciepła w pomieszczeniach, czasu pracy, wartości zadanych temperatury, mocy i rodzaju systemu grzewczego czy wielkości ogrzewanego obszaru. Do kontroli ogrzewania niezbędne są termostaty, które zależnie od oferowanych funkcjonalności mogą mieć znaczący wpływ na koszt zakupu systemu grzewczego. Aby poznać dokładny koszt zakupu i instalacji systemu grzewczego Warmup, wypełnij formularz kontaktowy, podaj podstawowe informacje nt. swojej inwestycji, a my w krótkim czasie przedstawimy szczegółową ofertę.

Koszty eksploatacji związane są z ceną energii, kubaturą pomieszczenia oraz czasem pracy. Korzystając z inteligentnego termostatu, takiego jak Warmup 4iE Smart WiFi, można uzyskać oszczędności sięgające nawet 20% w porównaniu do tradycyjnych histerezowych termostatów. 4iE może zaoszczędzić na zużyciu energii monitorując je i sugerując inteligentniejsze sposoby ogrzewania domu.

cost saving with warmup floor heating app

Czego szukać?

Surowce

Zwróć szczególną uwagę na materiały, z których wykonano przewód grzejny elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Wsparcie i serwis

Pomimo tego, że wystąpienie problemów z systemem ogrzewania podłogowego Warmup po zamontowaniu go w podłodze jest niezwykle mało prawdopodobne, to jednak w razie potrzeby zapewniamy odpowiednie wsparcie po sprzedaży oraz profesjonalny serwis.

Gwarancje

Chociaż elektryczne ogrzewanie podłogowe jest powszechnie znane ze swojej niezawodności to ważne jest, aby było ono objęte odpowiednimi gwarancjami.

Instalacja

Elektryczne ogrzewanie podłogowe Warmup może być zainstalowane zarówno przez profesjonalnego instalatora, jak również przez amatora pod warunkiem dokładnego zapoznania się z instrukcją instalacji systemu. Niemniej jednak wszystkie prace elektryczne, w tym okablowanie i podłączenie termostatu do systemu grzewczego, muszą być wykonane przez wykwalifikowanego i certyfikowanego elektryka.

underfloor heating installation
install underfloor heating system