obraz

Podczas renowacji kuchni lub kiedy planujesz remont – jest to świetna okazja aby zastanowić się nad zainstalowaniem ogrzewania podłogowego. Warto sie zastanowić jaki system ogrzewania podłogowego wybrać, który jest energooszczędny i będzie sprawdzał sie w Twojej kuchni zapewniając oczekiwany komfort.

ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE JAKO PODSTAWOWE ŹRÓDŁO CIEPŁA

Ogrzewanie podłogowe moŻE w większości przypadków być wykorzystywany jako jedynego źródła ciepła. To jest łatwe do zdefiniowania poprzez obliczenie strat ciepła i porównać to do wydajności cieplnej ogrzewania podłogowego. Najważniejsze jest, aby spojrzeć na maksymalnej straty ciepła w pomieszczeniu i maksymalnej mocy cieplnej instalacji grzewczej. Jeżeli maksymalna moc cieplna podłogi jest większa niż straty, wówczas system ogrzewania będzie wystarczające dla tego obszaru. Jeżeli moc cieplna jest mniejsza niż straty ciepła to układ nadaje się do stosowania jako wtórne źródła ciepła, co zwiększa komfort/efekt ciepłej podłogi.

OKREŚLENIE MOCY CIEPLNEJ

Zależy to od rodzaju wykończenia podłogi, temperatury podłoża i wielkości powierzchni ogrzewanej..

Typ wykończenia podłogi a temperatura

Niektóre wykończenia podłóg mają górną temperature, mającą wpływ na moc cieplną podłogi. Drewno, winyl, laminat i dywan są ograniczone do 27 ° C, podczas gdy płytki ceramiczne lub kamień naturalny mogą osiągać wyższą temperaturę (na przykład 30 ° C), co prowadzi do wyższej wydajności cieplnej ogrzewanej podłogi. Ważne jest, aby pamiętać, że zbyt gruby lub izolacyjne podłogi, jak z laminatu, drewna lub dywanu opóźni sprawne działanie systemu,  i osiągnięcie zbyt małej sprawności cieplnej systemu grzewczego.

Zawsze należy skonsultować się z producentem, czy podłoga jest odpowiednia do stosowania z ogrzewaniem podłogowym, zwłaszcza w przypadku drewna grubsze niż 18 mm, niektóre podkłady i dywany nie przekazuje ciepło i nie nadają się do użytku z systemem ogrzewania podłogowego.

Ogrzewany obszar

Szczególną uwagę należy zwrócić na pokoje z podgrzewaną powierzchnią użytkową mniejszej niż 80%, gdyż może to być nie wystarczajace do ogrzania pomieszczenia. Kuchnie z dużą ilością powierzchni zwykle nie należą do tej kategorii, ale należy zrobić obliczenia strat ciepła tak, aby system ogrzewania był sprawny dozapewnienia komfortu.

Temperatura powietrza

Temperatura powietrza w pomieszczeniu będzie także wpływać na moc systemu ogrzewania. Oznacza to, że jeśli temperatura powietrza jest wysoka, nie jest potrzebna wysoka moc systemu ogrzewania. Ma to bardzo duże znaczenie w sytuacji kiedy musimy podjąc decyzje czy w naszej kuchni ogrzewanie podłogowe ma byc jedynym źródłem ciepła czy tylko wspomagającym. 

TYP BUDYNKU I WPŁYW NA STRATY CIEPŁA

Nowa budownictwo charakteryzuje sie niskimi stratami ciepła niż starsze domy. Izolacja jest najważniejsza w zapobieganiu stratom ciepła. Im grubsza izolację tym niższe straty ciepła w pomieszczeniu. Dom w chłodniejszym klimacie będzie charakteryzował sie wiekszymi stratami ciepła niż ten sam dom w cieplejszym klimacie. Zatem, wysokość strat ciepła zmienia się wraz ze zmiana temperatury zewnętrznej. Łączna liczba dni w skali roku kiedy temperatura jest niska pozwala określić czy ogrzewanie podłogowe będzie wystarczające do naszego domu czy musimy szukac rozwiazań alternatywnych.

Dowiedz się więcej o naszych systemach orzewania na stronach produktowych.

Bezpłatna wycena Warmup’ego

Warmup oferuje szeroką gamę systemów elektrycznego ogrzewania wewnętrznego i zewnętrznego, które są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami podłóg i projektów.
[ssba]